פייפאל פורשת מליברה – המטבע הווירטואלי של פייסבוק

ענקית התשלומים הודיעה על פרישה מהעמותה שמפקחת על המטבע הדיגיטלי, לנוכח החששות מפרויקט הקריפטו של פייסבוק והשלכותיו ● היא החברה הראשונה שפורשת מהעמותה, שחברים בה תאגידים פיננסיים גדולים כמו ויזה ומאסטרקארד

יושק בינואר הקרוב? מטבע הקריפטו ליברה של פייסבוק. צילום אילוסטרציה: BigStock

חברת עיבוד התשלומים האמריקנית פייפאל הודיעה כי היא פורשת מעמותת ליברה, המורכבת מחברים שהם גופים חיצוניים לפייסבוק וכוללת בין השאר את ויזה, מאסטרקארד ואובר. לפי ההנחות, החברה החליטה לעזוב את העמותה כתוצאה מלחץ הרגולציה חסר התקדים בעולם על הפרויקט.

פייסבוק הכריזה ביוני האחרון כי אמצעי התשלום הווירטואלי שהיא מתכננת להביא לעולם, ליברה, אמור להיות מושק מתישהו בשנת 2020, אך כרגע מסתמן כי החברה תיאלץ להתמודד עם כמה וכמה תקלות בתהליך, וייתכן שההשקה תתעכב לא מעט, אם בכלל תצא לפועל.

לא שוללת אפשרות לעבוד יחד בהמשך הדרך

פייפאל

פייפאל

פייפאל בישרה כי היא נסוגה משותפות בעמותה, לכאורה משום שבחרה להתמקד בעסקי הליבה שלה בינתיים. נחמה קלה לפייסבוק מהווה העובדה שפייפאל אמרה כי תמשיך לתמוך בתכניות לליברה, תוך שהיא בוחנת את ההתפתחויות ולא שוללת אפשרות לעבוד יחד בהמשך הדרך. בהודעתה לתקשורת כתבה החברה: "אנו עדיין תומכים בשאיפות של ליברה ומצפים להמשך הדיאלוג על דרכים לעבוד יחד בעתיד. פייסבוק הייתה שותפה אסטרטגית ארוכת שנים ומוערכת לפייפאל, ואנחנו נמשיך לשתף פעולה ולתמוך בפייסבוק בעניינים שונים".

עמותת ליברה פרסמה את התגובה הבאה: "סוג השינוי שיגדיר מחדש את המערכת הפיננסית, אשר תוטה כלפי אנשים ולא כלפי המוסדות המשרתים אותם, יהיה קשה. המחויבות למשימה זו חשובה לנו יותר מכל דבר אחר. מוטב שנדע על חוסר המחויבות הזה עכשיו, ולא אחר כך".

בדיקות ודאגות מרגע ההודעה על הפרויקט

במקביל להתרחשויות האחרונות, גורם בקונגרס דיווח כי ועדת השירותים הפיננסיים של הבית, שהייתה אמורה לקיים דיונים בנושא פרויקט ליברה עם שריל סנדברג, הממונה על התפעול הראשי של פייסבוק, לא תתקדם בשימועים עד שמארק צוקרברג, מנכ"ל פייסבוק, יסכים להופיע גם הוא בפני הוועדה ולהעיד. הוועדה עתידה להמתין לצוקרברג עד ינואר 2020.

דייוויד מרכוס, האמון על פרויקט ליברה כולו מטעם פייסבוק, ומי שהיה מנכ"ל PayPal בעבר, כבר העיד בפני הבית וגם התייצב לשימוע בסנאט ביולי האחרון. 

הפרישה הדרמטית של פייפאל מגיעה לאחר מספר אתגרים שאיתם כבר מתמודדת הענקית ממאנלו פארק סביב פרויקט הקריפטו שלה.

מוקדם יותר השנה קראו מחוקקים אמריקנים לעיכוב ההשקה והצביעו על העבר המאוד לא חיובי של פייסבוק בכל הנוגע בדאגתה לפרטיות משתמשיה ולנתונים האינסופיים שהיא מלקטת מהם. רשויות בארצות אחרות באירופה הביעו גם הן את עמדתן נגד ליברה, וגורמים רבים פיננסיים ורגולטוריים אחרים – כמו למשל יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, שהצטרף כבר והביע גם הוא דאגה גדולה מהפרויקט – הצהירו על התנגדותם לשחקנים בעלי כוח אדיר מהחזית הטכנולוגית שנכנסים לענף הכספים.

כעת נותרו 28 חברים בעמותת ליברה, אולם חשוב לציין כי על פי דיווחים מתחילת החודש, גם הענקיות ויזה ומאסטרקארד שוקלות את המשך חברותן בה. לדברי מקורות שציטט הוול סטריט ג'ורנל, מדובר בדאגות הנוגעות לקיום יחסים טובים עם הרגולטורים, שעד כה, כך כבר ברור, לא בדיוק התגלו כמקבלים את הפרויקט בזרועות פתוחות. המקורות אף אמרו כי חלק מהתומכים בפרויקט חוששים למשוך הלכה למעשה בדיקה רגולטורית אליהם ואל הארגונים שלהם, ולפיכך דחו את תחינותיה של פייסבוק להביע את תמיכתם בפרויקט בציבור.

עמותת ליברה תוארה עם ההכרזה כ"ארגון חברות עצמאי, שאינו למטרות רווח", ושבסיסו נמצא בז'נבה, שוויץ. מה שהעניק לפרויקט רוח גבית הוא העניין שעל אף של-Libra Association מבנה ארגון שאינו ייחודי לעולם הקריפטו, חבריו הראשונים, עליהם בישרה פייסבוק לעולם עם אירוע ההכרזה על ליברה ביוני האחרון, כוללים גורמים "כבדי משקל". 

אלא שלאחרונה החלו להשמע חריקות, וזאת משום שבהמשך החודש הזה אמורה העמותה לבקש מהחברים המייסדים שלה לאשר מחדש את מחויבותם לפרויקט על ידי חתימה רשמית על האמנה. בעבר חתמו מי שמוגדרים כ'שותפים' על 'מכתבי כוונה' לא מחייבים לעבוד על פיתוח האמנה, וכעת כשהתבקשו להביע את התמיכה הרשמית – נשמעו חלקם מהוססים.

כאמור, הסיבה הלא מוצהרת להיסוסים ול"רגליים הקרות" שחטפו הארגונים היא היחס הרגולטורי המאוד לא אוהד שלו זוכה המטבע הווירטואלי המתכונן, שקשור גם לעצם היותו אמצעי תשלום חדשני ולא ממש מוכר לגורמים הפיננסיים הרשמיים של מדינות, כמו גם לכך שמאחוריו עומדת פייסבוק, שבשמה נקשרו שלל מקרים "לא מחמיאים" סביב יחסה לפרטיות המשתמשים, לשמירת נתונים, ולהתנהלות לא שקופה ולא אמינה. צוקרברג אגב נשמע באחרונה בשיחה עם עובדים שהוקלטה בחשאי ובה אמר שייתכן כי בעתיד יתבע את ממשלת ארה"ב על יחסה זה כלפיו וכלפי פייסבוק.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים