וולדן קטליסט השקיעה 20 מיליון דולר ב-AI21 Labs של פרופ' אמנון שעשוע

במקביל להקמתה ולהשלמת גיוס של 550 מיליון דולר, השקיעה הקרן חדשה, של נשיא סמסונג הפורש ומנכ"ל קיידנס לשעבר, 20 מיליון דולר בחברת AI21 Labs והשתתפה בגיוס האחרון של ספידטה הישראליות

פרופ' אמנון שעשוע, מייסד שותף ב-AI21 Labs, ומייסד מובילאיי והמייסד והבעלים של הבנק הדיגיטלי הראשון.

קרן וולדן קטליסט, המשקיעה בחברות בשלבים המוקדמים ומנוהלת בידי בכירי ההיי-טק העולמי, מודיעה היום על השלמת גיוס קרן ראשונה בהיקף של יותר מ-550 מיליון דולר. גיוס הקרן נסגר בחיתום יתר, כשהיעד הראשוני עמד על 400 מיליון דולר. הקרן החדשה תתמקד בהשקעות בחברות טכנולוגיה בשלבים מוקדמים, הפורצות דרך בתחומי בינה מלאכותית ודטה בארה"ב, באירופה וישראל. את פעילות הקרן בישראל מוביל רוני חפץ.

במקביל להודעה על הגיוס, הודיע קרן וולדן כי השקיעה עד כה בשש חברות פורטפוליו, בהן שתי חברות ישראליות, ובחברות נוספות, שפועלות מתחת לרדאר.

כחלק מההשקה נחשפה השקעתה של הקרן בחברת AI21 Labs, שהוקמה בידי היזמים הסדרתיים פרופ' יואב שוהם, אורי גושן ופרופ' אמנון שעשוע, במטרה לתעל את מהפכת הבינה המלאכותית ולשנות מהיסוד את הדרך שבה אנשים כותבים וקוראים. המוצר הראשון של החברה, Wordtune, הושק לפני כשנה ויש לו כמיליון משתמשים. צוות המו"פ של AI21 Labs מפתח מודלים מקיפים לשפה. מודל שפה הינו מערך ממוחשב, שבאמצעות למידת מכונה יכול ליצור טקסט ברור על סמך המילים שסופקו לו. אחד המודלים שפותחו על ידי החברה הינו ג'ורסיק1, אשר משתמש ביותר נתונים ממודלים אחרים, ומתבסס על 250 אלף הברות ומילים ו-178 מיליארד פרמטרים חישוביים.

החברה גייסה עד כה 34.5 מיליון דולר, ולאחרונה גייסה עוד 20 מיליון דולר מקרן וולדן קטליסט, כאמור, לפי הערכת שווי של 400 מיליון דולר. היזמים אמנון שעשוע ויואב שוהם השתתפו אף הם בכל סבבי ההשקעה.

פרופ' אמנון שעשוע אמר היום, כי "AI21 Labs מבקשת לפתח אינטליגנציית מכונה רחבה על בסיס טכנולוגיה חדשנית שנמצאת לקראת הבשלה. ג'ורסיק 1, מודל השפה שהשקנו לשימוש פתוח לפני כשנה, צומח במהירות וכבר משמש כפלטפורמה למפתחים מסביב לעולם. הצטרפותו של יאנג סוהן למועצת המנהלים של החברה בעקבות גיוס ההון מוולדן קטליסט תתרום משמעותית לצמיחה המואצת של החברה".

קרן וולדדן קטליסט תשקיע במיזמים בשלב המוקדם בתחום הדיפ-טק ותפעל בארה"ב, באירופה ובישראל במטרה לבנות את הדור הבא של חברות מובילות שוק. הקרן מחפשת יזמים נועזים ופורצי דרך, ששואפים לשנות את העולם ולהפוך את החיים לטובים יותר לכולם. הקרן מנוהלת בידי יאנג סוהן וליפ-בו טאן, חלוצי תחום הדיפ-טק, שהשקיעו במצטבר עד היום ב- 560 חברות סטארט-אפ ברחבי העולם, ו-115 מהן נסחרות היום בשוק ההון. הצוות המנהל כולל יזמים ומשקיעים בעלי ניסיון מוכח. הקרן מציעה ליזמים גישה לבכירי חברות הטכנולוגיה הגלובליות, המחויבים לסייע בבנייתן וגידולן של חברות העתיד.

יאנג סוהן, מנהל משותף בקרן וולדן קטליסט.

יאנג סוהן, מנהל משותף בקרן וולדן קטליסט. צילום: יח"צ

את הקרן ייסדו ליפ-בו טאן ויאנג סוהן. טאן הינו מייסד ונשיא וולדן אינטרנשיונל, קרן השקעות גלובלית, הפעילה בישראל מתחילת שנות ה-90 והייתה בין הראשונות מקרנות יוזמה. טאן כיהן עד לאחרונה כמנכ"ל ענקית האלקטרוניקה קיידנס העולמית (Cadence Design Systems). יאנג סוהן פרש לא מכבר מתפקידו כנשיא סמסונג אלקטרוניקה והוביל את פעילות הענקית הגלובלית בתחומי החדשנות, מיזוגים ורכישות (M&A) והשקעות הון סיכון. שניהם נחשבים מומחים עולמיים בתחום המוליכים למחצה.

במעמד ההשקה הודיעה הקרן כי לקחה חלק ניכר גם בגיוס האחרון של ספידטה (Speedata) הישראלית, שהוקמה בידי מייסדי פרוביג'נט וחוקרים מהטכניון. החברה מפתחת מעבד להאצת משימות של ניתוח נתונים בחוות שרתים והודיעה בספטמבר האחרון על גיוס של 70 מיליון דולר.

לדברי סוהן, "אנו מתכוונים להשקיע בחברות שישתמשו בדטה ובינה מלאכותית כדי ליצור פתרונות מהפכניים לשווקים משמעותיים. אנחנו מצפים למצוא בישראל יזמים שישתמשו בדטה כדלק, ובבינה המלאכותית כמנוע, כדי לשנות את העולם".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים