לשכת המחשוב לשירותים בנקאיים תחל לפעול בשנה הבאה: "מפץ תחרותי"

כך מסר היום (ג') מנהל המחקר של בנק ישראל, ד"ר מישל סטרבצ'ינסקי, בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת ● היו"ר, ח"כ יעקב מרגי, מתח ביקורת קשה על הממשלה: "אין תמונת מצב מלאה על התקדמות הרפורמה והיא לא מתנהלת כפי שהיא הייתה צריכה להיות"

ד"ר מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל מחלקת המחקר של בנק ישראל. צילום מסך

לשכת המחשוב לשירותים בנקאיים, שעליה הכריז בנק ישראל ואמורה להגביר את השוק במגזר הפיננסי, תחל לפעול בשנה הבאה. "המפץ התחרותי הולך לקרות ב-2021, כשהלשכה תפעל ושירותי המידע יהיו זמינים", כך מסר היום (ג') לוועדת הכלכלה של הכנסת ד"ר מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל מחלקת המחקר של הבנק.

הוועדה התכנסה לישיבת מעקב אחרי ביצוע הרפורמה בשוק הבנקאות, ולבדוק האם המסלול למטרות המרכזיות שלה – צמצום הריכוזיות והגברה של התחרות ושל שקיפות הנתונים בנושא האשראי – מתקדם בקצב משביע רצון.

ד"ר סטרבצ'ינסקי סקר את הפעולות שנעשו מאז פורסמו מסקנות ועדת שטרום, שהוקמה על ידי הממשלה במטרה לתת המלצות לפתיחת שוק הבנקאות. הוא אמר כי "המכרז ללשכת שירות היה אחד הצעדים החשובים בדרך למימוש הרפורמה, שנשענת על ה-IT".

יוגב גרדוס, סגן הממונה על התקציבים באוצר, אמר כי הרפורמה כבר מיושמת ומאז שהחלה לפעול בשנה שעברה, הוגשו 11 מיליון שאילתות בתחום האשראי.

חלק מהרפורמה הוא הקמת הבנק הדיגיטלי של פרופ' אמנון שעשוע ומריוס נכט, שבאחרונה פרש ממנו. TCS תקים את התשתיות הטכנולוגיות שיאפשרו לבנק לצאת לדרך תמורת מענק של עד 200 מיליון שקלים מהמדינה. כאשר יסתיימו הליכי ההקמה, תהיה זו הפעם הראשונה שבה יקום בנק דיגיטלי בישראל, שיירשם כאגודת אשראי ויתחרה בשוק הבנקאי.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). צילום: דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס). צילום: דוברות הכנסת

יו"ר ועדת שטרום: לא לילד הזה פיללנו

הדברים שהתגלו בישיבה לא סיפקו את היו"ר, ח"כ יעקב מרגי מש"ס, שאמר דברי ביקורת חריפים על התקדמות הרפורמה ועל הממשלה. "הלעיטו את הוועדה בים של נתונים אבל לא קיבלנו תמונת מצב לגבי התקדמות הרפורמה", ציין מרגי. "אין ספק שזו רפורמה כבדה וחשובה, וצריכה להיעשות מתוך אחריות, אבל האם אני יכול לומר שאני מקבל מהדיווח תמונת מצב לגבי התקדמות והתפתחות תחרות בשוק הבנקאי? התשובה היא לא". ח"כ מרגי אף החליט להיענות הפעם לבקשת משרד האוצר לדחות את הכניסה לתוקף של הניוד המקוון של חשבונות בנקים ל-22 בספטמבר 2021, אולם לא לאשר בקשות נוספות. "אל תעזו לבקש בקשה שנייה", הוא אמר לנציגי האוצר שנכחו בדיון.

עו"ד דרור שטרום, שעמד בראש הוועדה להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים והפיננסיים, אמר כי זו הרפורמה הגדולה והחשובה ביותר מבין הרפורמות אותן ליווה – אך המימוש שלה עד כה לא היה כוונת הוועדה. "מה שראינו בקורונה צריך להדליק נורה אדומה. עסקים ומשקי בית לא ראו חלופות לאשראי הבנקאי", הוסיף.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים