מארק צוקרברג 2020: מפסיק עם האתגרים השנתיים וצד חזירי בר

מי שאמור להנהיג אותנו לעידן החדש משתמש בחץ וקשת לציד חזירי בר, כאילו שהמודעות הגוברת לצער בעלי חיים פסחה עליו ● באופן משונה, את הדבר ניתן היה ללמוד מפוסט שבו הודיע כי מעתה יאמץ ראייה עתידית רחבה, ויתכנן הכל במחשבה על 2030

בובת שעווה של המייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, צופה אל העתיד. צילום: BigStock

מייסד ומנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג, נוהג מזה שנים לקדם את פני השנה החדשה ב'אתגר אישי' עליו הוא מכריז בציבור, אבל כעת המיליארדר, מהבוליטים שבמנהיגי העולם החדש, מנהל הרשת החברתית הדומיננטית מכולן ושירותים חברתיים אחרים שיחד משמשים מיליארדי אנשים בעולם – החליט להפסיק זאת.

בפוסט ארוך שפרסם בפייסבוק הסביר צוקרברג שהוא יחדל לקבל החלטות לשנה הבאה על מנת להשיג "מיקוד לטווח ארוך יותר" – הוא רוצה להתעסק בעשור שלם ולתכנן תכניות מושכלות ל-2030.

אתגרים קודמים שצוקי לקח על עצמו באמת ראו את הנולד – בין השאר הוא זיהה כמה סין הגדולה תשחק תפקיד מהותי בתחום הטכנולוגי ולמד מנדרינית, הוא גם הבין שעוזרים קוליים הם הדבר הבא, פיתוח וקידד עוזר אישי שישמש את משפחתו בבית.

אבל לדבריו, הצמיחה של פייסבוק אל הרבה מעבר לשירות הליבה, כמו גם הפיכתו לאב, הובילו אותו לשנות מיקוד. "ניסיתי לחשוב כיצד אני מקווה שהעולם והחיים שלי ייראו בשנת 2030, כדי שאוכל להבטיח שאני מתמקד בדברים האלה", הסביר בפוסט. צוקרברג הוסיף ש"בשלב זה, אם העניינים ילכו כשורה, בתי מקס תגיע לתיכון, תהיה לנו הטכנולוגיה להרגיש נמצאים באמת עם אדם אחר, לא משנה היכן הוא, והמחקר המדעי יסייע לרפא ולמנוע מספיק מחלות כדי להאריך את תוחלת חיים הממוצעת בעוד 2.5 שנים".

"אמנם אני מצפה כי הטלפונים עדיין יהיו המכשירים העיקריים שלנו לאורך רוב העשור הזה, אך בשלב מסוים בשנות העשרים של המאה העשרים נשיג פריצת דרך במשקפי מציאות רבודה, שיגדירו מחדש את מערכת היחסים שלנו עם הטכנולוגיה", התנבא בפוסט. לדבריו, היכולת להיות "נוכחים" בכל מקום תעזור לנו להתייחס לכמה מהנושאים החברתיים המהותיים ביותר בימינו, כמו ל"בועת הנדל"ן ואי-שוויון ההזדמנויות מבוסס הגיאוגרפיה".

צוקרברג התייחס בהתרגשות גם לפרויקטים העתידיים של פייסבוק, ביניהם למטבע הקריפטו ליברה שהחברה עתידה להוציא השנה. כן ציין את המעבר להדגשת הפרטיות וכתב: "בעשור הבא, חלק מהתשתיות החברתיות החשובות ביותר יעזרו לנו לשחזר כל מיני קהילות קטנות יותר, כדי לתת לנו שוב את תחושת האינטימיות. זה אחד מתחומי החדשנות שאני הכי מתרגש מהם", המשיך. "הסביבות החברתיות הדיגיטליות שלנו ירגישו שונות מאוד במהלך חמש השנים הבאות, יבליטו מחדש אינטראקציות פרטיות, ויעזרו לנו לבנות את הקהילות הקטנות יותר, שכולנו זקוקים להן בחיינו".

יורה חצים בחזירי בר שלא פגעו בו מעולם. צוקרברג. צילום: BigStock

יורה חצים בחזירי בר שלא פגעו בו מעולם. צוקרברג. צילום: BigStock

חדשן שצד בחץ וקשת?

אולם האם צוקרברג באמת מתייחס לעולם באופן מעמיק ופורץ דרך כיום, או שמא הוא משמר גם התנהגויות שמזמן הגיע הזמן לסיימן?  

בשנת 2011 קבע מנכ"ל פייסבוק לעצמו "אתגר אישי" – לאכול רק בשר שהרג בעצמו. באותם ימים היה איזה היגיון, מעוות ככל שיהיה, בדברים – בשל ההנחה שצוקרברג התרשם מתעשיית המזון מהחי – המזהמת והאכזרית באופן שבו היא הופכת מאות מיליארדי יצורים חיים וחשים מדי שנה לכלי שרת ולחומר גלם בלבד – והיה מעוניין להפוך לאחראי ומודע, ולא לצרוך בשר קפוא וארוז היטב בלי לחוש באמת מה נדרש לשם השגתו.

כמה שנים אחרי אותה הכרזה תמוהה נודע שצוקרברג אפילו המם עז בטייזר, ושלח אותה לשחיטה פעם כשהזמין את מנכ"ל טוויטר, ג'ק דורסי, לסעוד איתו, כך לפחות סיפר דורסי בראיון לרולינג סטון.

ואולם בשנים האחרונות המודעות לנזקי התעשיות מהחי, וכן לסבל בעלי החיים ולסוגיה המוסרית שמאחורי השימוש בהם ובתוצרתם, עולה. התנועה הטבעונית תופסת יותר ויותר נפח, ומסריה מקבלים תהודה עצומה, חלקה הארי בזכות השימוש בכלים שצוקרברג עצמו הביא לעולם – פייסבוק בפרט, והרשתות החברתיות בכלל.

לפיכך, היה אפשר להאמין שהאיש שמאחורי כל זה, שמתכנן לשבש את אמצעי התשלום המסורתיים ולהמשיך לספק לנו שלל חידושים בתחומים כמו בינה מלאכותית ומציאות מדומה או רבודה, יזהה גם כאן לאן נושבת הרוח.

אלא שכעת, באותו פוסט בנושא החלטות ראש השנה ל-2020, הוא מגלה שלא רק שאינו טבעוני או מקדם הפחתת פגיעה בבעלי חיים, כי אם עדיין ממשיך לצוד.

"בימינו בעיקר עם חץ וקשת", התוודה צוקרברג בלי להסס. כשנשאל על ידי קוראי הפוסט אילו חיות הוא צד, ענה המנכ"ל "חזירי בר".

ולמי שחשב שהוא בסך הכל ממשיך את האתגר שלו מ-2011 ומנסה להיות צרכן יותר בלתי-אמצעי שלא מפרנס את התעשייה מהחי, הרי שלא מדובר בכך כלל וכלל. צוקרברג, מסתבר, לא היה עקבי במיוחד בהתמדה באתגר האישי המסוים שלו מאותה שנה. ב-2012 נחשף בתקשורת שקנה סטייקים מחנות בשר בפאלו אלטו, קליפורניה, כך שגם את התעשייה הזו הוא למעשה לא מחרים.

לא ברור אם אפשר באמת להסתכל קדימה ל-2030 בלי להתייחס לתעשייה מהחי, שהאו"ם מצא בדו"ח חדש שלו שאחראית ל-37% מזיהום כדור הארץ ולשינויי האקלים. גם לא ברור עוד אם צוקרברג מסוגל להיתפש כחדשני כשהוא נוהג כבן לשבט ברברי ויורה חצים בחזירי בר שלא פגעו בו מעולם.

מה שבטוח, צוקרברג מרוצה מעצמו ובהחלט חושב שהוא מנהיג פורץ דרך בתפישתו את העולם ואת העתיד. כיום יש כבר רבים שיחלקו עליו על כך.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים