הסטארט-אפ שידאג לנו למים צלולים

מקורות וניוסייט אימג'ינג הקימו את חברת הסטארט-אפ ווטרסייט, שתתמקד בניטור ופענוח נתוני איכות המים מרחוק עבור השוק המקומי והשוק העולמי

מימין: אלי אסולין, מנכ"ל ניוסייט ומנכ"ל זמני של ווטרסייט, ואלי כהן, מנכ"ל מקורות. צילום :אוראל כהן

חברת המים הלאומית מקורות הודיעה אתמול על הקמת חברת סטראט-אפ חדשה בשם ווטרסייט (Watersight), שתתמקד בניטור ופענוח נתוני איכות המים מרחוק, בשיתוף חברת ניוסייט אימג'ינג (Newsight Imaging) מנס-ציונה, אשר פיתחה טכנולוגיה ושבב לניטור-ספקטרלי אונליין לתחומים שונים.

ווטרסייט תתמקד בפיתוח פתרונות חישה וניטור מתקדמים בתחום המים עבור השוק המקומי והשוק העולמי. החברה הכריזה על יציאה לסבב גיוס ראשון, תוך רצון לשילוב משקיעים אסטרטגיים. לפי הערכות ארגוני מחקר מובילים, שוק ניטור בקרת איכות המים עשוי לגלגל עד 2025 כשישה מיליארד דולר, ולכן בכוונת החברה החדשה לפתח מוצרים שונים – החל מאפשרות לניטור ביתי, דרך ניטור מערכות מים בבניינים ושכונות, וכלה בניטור מערכות מים שלמות של מדינות.

הקמת החברה מסכמת שת"פ של כ-18 חודשים בין הצדדים, כאשר הטכנולוגיה שתוצע ללקוחות כבר סיימה שתי בדיקות עצמאיות: הראשונה בשיתוף מכון שמיר בקצרין, שם מדדו את איכות המים באמצעות מכשירי ניטור שבהם שובץ שבב חדשני שפותח בניוסייט. הבדיקה השנייה בחנה את המערכת פעם נוספת במעבדת אתר "אשכול" של חברת מקורות, שם מוליכה החברה חלק ממימי המוביל הארצי. שתי הבדיקות הוכיחו היתכנות טכנולוגית טובה לניטור מרחוק של איכות המים.

המערכת החדשה, שגודלה כמה ס"מ בודדים, תוצב במקורות מים ועד לרמת ראש הברז, והיא תבצע אלפי צילומים בשנייה של זרם המים. עיבוד הצילומים, תוך שימוש בטכנולוגיה של בינה מלאכותית, יאפשר ניתוח מהיר ותוך שברירי שנייה של איכות המים, סכנות וחומרים זרים שלא אמורים להימצא בהם. "המערכת מסוגלת לזהות חומרים במים בדיוק גבוה ומיידית. מידותיה קטנות ביותר ועלות התפעול שלה מאפשרות לחברות המים או ללקוחות מסחריים אחרים לשבצה במערכות המים, או במכשירים שונים, המצריכים בדיקה ספקטרלית מהירה וזמינה", אומר ארז לב, מנהל חטיבת הספקטרל בחברת ניוסייט.

אלי כהן, מנכ"ל מקורות, אמר, כי "מקורות מתקדמת עוד צעד לעולמות הטכנולוגיה. היכולת לנטר מרחוק אחר איכות המים תשפר את השירות שאנחנו מעניקים לתושבי ישראל, ומשם ללקוחות עתידיים, שיוכלו לחסוך זמן והוצאות כספיות נוספות תוך שמירה קפדנית על צלילות המים".

אלי אסולין, מנכ"ל ניוסייט, המכהן זמנית גם כמנכ"ל ווטרסייט, ציין כי "הטכנולוגיה מגיעה גם לתחום המים. בשנה שעברה השקנו יחד עם ביה"ח שיבא את חברת וירוסייט דיאגנוסטיק, המתמחה באיתור פתוגנים באופן ספקטרלי ואשר קיבלה אישור CE למכירת הפתרון, וכעת אנחנו משיקים את ווטרסייט, שתתמקד במתן פתרונות לתחום המים. בתקופת הניסוי במקורות זכינו לתשומת לב רבה מארגונים שונים בעולם, אשר שמעו על שיתוף הפעולה הזה, שיוצא לשוק רק לאחר הוכחת יכולת".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים