הרחפנים שהתגייסו לפיקוד העורף כדי לתעד ולנטר אתרי נפילה של טילים

מיזם הרחפנים הלאומי נעמה מפעיל חמ"ל, שמספק לפיקוד העורף מידע ויזואלי (וידיאו) בזמן אמת לניטור מוקדי נזק אזרחיים בשטח באמצעות מערך רחפנים תומך, שמופעל על ידי חברות סטארט-אפ ישראליות

החמ"ל של נתיבי איילון. צילום: נתיבי איילון

מיזם הרחפנים הלאומי נעמה, שעד כה עסק באסדרת הפעילות האזרחית, נרתם כעת לתמיכה בפעילות חירום בעורף בישראל.

חברת נתיבי איילון העמידה לשימוש פיקוד העורף חמ"ל במרכז ניהול התנועה שלה, כחלק מהמבצע "שומר החומות" לניטור מוקדי נזק אזרחיים בשטח על ידי רחפנים של חברות המשתתפות בפרויקטים השונים במיזם הרחפנים הלאומי. לחברות מגוון יכולות צילום וניטור, אשר יכולות לשמש לטובת מתן מענה לתרחישים שונים, כגון תיעוד וניטור של אתרים בהם נפלו רקטות, ובפרט כאלה שאין אליהם גישה קרקעית וסיוע במענה להפרות סדר אלימות והעברת הדיווחים מהשטח אל מוקד שליטה בזמן אמת.

החברות שנבחרו להשתתף במאמץ הסיוע הן חברות המפעילות רחפנים ואשר שותפות במיזם הרחפנים הלאומי: רובוטיקה כחול לבן, שנכנסה ראשונה לכוננות וכבר הופעלה בתיעוד אתר נפילה באשדוד, חברת קאנדו, חברת פלייטק וחברת היילנדר ובנוסף חברת איירוויז, המפעילה מערכת שו"ב אחודה, שאליה מתממשק המידע המתקבל מהרחפנים, המופעלת מתוך מרכז ניהול התנועה המטרופוליני דן של חברת נתיבי איילון.

את המוקד מאיישים אנשי מקצוע מטעם חברות הרחפנים, בקרים מחברת מטריקס, מטעם חברת נתיבי איילון, נציג מקצועי של רשות החדשנות, וגורמים מטעם פקע"ר. לבקשת פקע"ר, חברת נתיבי איילון מפעילה שני צוותי כוננות באשדוד ובאשקלון לטובת הפעלה טנטטיבית בטווח זמן מיידי.

מנכ"ל חברת נתיבי איילון, איתמר בן מאיר, אמר, כי " הרחבת מיזם הרחפנים הלאומי שאנו מקדמים בתווך העירוני לטובת פתרונות מתקדמים, המשמשים את פיקוד העורף בעיתות חירום, הוא ביטוי לחדשנות פורצת דרך ולהירתמות יוצאת דופן של כלל הגופים הממשלתיים לסייע במאמץ הלאומי. משרד התחבורה וחברת נתיבי איילון גאים להפעיל את מרכז ניהול התנועה המטרופולני דן בעיתות חירום, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, למתן כלים נוספים לפיקוד העורף".

ד"ר עמי אפלבום, יו"ר רשות החדשנות: ״בעתות משבר, כפי שראינו בתקופת הקורונה, ניתן להאיץ את הפיתוח ולבגר פתרונות טכנולוגיים על מנת להתמודד עם אתגרים ציבוריים. רשות החדשנות רואה חשיבות עליונה בקידום שיתופי פעולה בין הממשלה לתעשיית ההיי-טק על מנת לקדם פתרונות לצורכי המדינה ובפרט לצורכי פיקוד העורף. בעת זו, חשוב לנצל את ההתקדמות המשמעותית שהושגה על ידי מיזם נעמה ביצירת סביבה רגולטורית טכנולוגית ועסקית. זאת על ידי שימוש בפיילוט מיזם הרחפנים אשר מימנו לסיוע במאמץ הלאומי״.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (מיל') מירי רגב: "לאור הפגיעה בתשתיות לאומיות ולאור הצורך במתן כלים נוספים לפיקוד העורף לשלוט באופי הפגיעות מירי הטילים העמקנו את שיתוף הפעולה עם הגורמים השונים. אני גאה על כך שהמוקד של חברת נתיבי איילון ושל משרד התחבורה, בו השקענו משאבים רבים על מנת לפתח את השימוש ברחפנים מסייע כעת במאמץ הלאומי״.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים