רמי לוי תקשורת נקנסה ב-600 אלף ש' בשל שימוש במאגר מידע שלא כחוק

פרשת השימוש שלא כחוק במאגרי מידע של חברת רמי לוי שיווק השקמה תקשורת לצרכים אישיים ולמעקבים אחר עובדים, לקוחות ועיתונאים הגיעה לסיומה בהודאת הנאשמים ובעונשי קנסות, עבודות שירות ומאסר מותנה לחברה ולבכיריה ● החברה תשלם גם פיצוי בסך 200 אלף שקלים לנפגעים

רמי לוי. צילום: פלי הנמר

פרשת השימוש שלא כחוק במאגרי מידע של חברת רמי לוי תקשורת לצרכים אישיים ולמעקבים אחר עובדים, לקוחות ועיתונאים הגיעה לסיומה כשבית המשפט השלום בירושלים קיבל את הסדר הטיעון שבו הודו הנאשמים בפעולות שיוחסו להם, וגזר עונשי מאסר על תנאי וקנסות על החברה ועל בכיריה.

חברת רמי לוי תקשורת הורשעה בעבירה של שימוש במאגר מידע בניגוד למטרתו, והוטל עליה קנס בסך 600 אלף  שקלים, וכן פיצוי בסך 200 אלף שקלים לנפגעים, שעליהם בוצעו שליפות מידע מתוך מאגר המידע של החברה בניגוד לחוק.

אופיר אטיאס, מנכ"ל החברה (שהוא גם חתנו של רמי לוי, בעליה של החברה) הורשע בגין עבירות של הפרת חובת סודיות ושימוש במאגר מידע בניגוד לחוק, והוטל עליו קנס בסך 75 אלף שקלים ומאסר מותנה.

שלמה אדרת ג'וליאן, קצין הביטחון בחברה, הורשע בעבירות רבות של פגיעה בפרטיות וכן בעבירות הפרת חובת סודיות ועבירות של שימוש במאגר מידע בניגוד לחוק. ג'וליאן נידון לחמישה חודשי עבודות שירות והוטל עליו קנס בסך 20 אלף שקלים, וסיום ההחלטה בעניין גזר דינו יינתן במועד מאוחר יותר.

כתב האישום המתוקן שבו הורשעו הנאשמים על פי הודאתם, מתאר את השימוש הבלתי חוקי שעשו במאגר המידע על לקוחות החברה. השימוש כלל שליפות מידע בנוגע לאירועים אישיים, רומנטיים, עסקיים ואחרים שעניינו את המעורבים. במסגרת הליך גישור, הודו הנאשמים בכתב אישום מתוקן ונגזר דינם.

בשנת 2011 קיבלה חברת רמי לוי רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי טלפון נייד, ולצורך כך קיבלה גישה למאגר המידע המתעד נתוני תקשורת של לקוחות החברה ומאפשר להפיק פלטי שיחות וכן לקבל אינדיקציה על מיקומו של בעל הטלפון בעת קיום השיחה. מאגר מידע זה נועדה לשמש את חברות התקשורת למניעת הונאות, ולפיכך כל שימוש אחר בו הוא בניגוד לחוק ומהווה עבירה לפי חוק הגנת הפרטיות.

על פי כתב האישום, בין השנים 2011-2016 בוצעו בחברה מאות חיפושים במאגר המידע, חלקן בוצעו ביחס לעובדי החברה, וזאת לשם צרכים אישיים ועסקיים של הנאשמים. השימוש במידע נעשה בהזדמנויות רבות ובאופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים, שאותם ביקשה הנהלת החברה או הנאשמים לברר באמצעות מאגר המידע. כך למשל, בשנת 2013 על רקע פריצה לביתו של הנאשם אטיאס ועל מנת לאתר חשודים בביצוע הפריצה, ערכו שני הנאשמים בדיקות במאגר מידע על מספרי טלפון של אנשים שונים. במקרה אחר, ביצע הנאשם ג'וליאן בדיקה במאגר המידע על מספרו של אדם שהגיש תביעה כנגד החברה, וכן ביצע בדיקות במאגר המידע על מספרם של עיתונאים שפרסמו כתבה שלילית על החברה.

החקירה בתיק נוהלה על ידי יחידת החקירות של הרשות להגנת הפרטיות ביחד עם יחידת ימ"ר ירושלים, והתיק נוהל על ידי עו"ד אביה גליקסברג בניטה ומיכל בלומנטל מפרקליטות מחוז ירושלים.

מהרשות להגנת הפרטיות נמסר, כי "הפרשה מגלמת את אחד האירועים החמורים שנחקרו ברשות בשל השימוש המכוון והמתמשך על ידי גורמים בכירים בחברה ציבורית במאגר המידע שהיה ברשותה. עבירות פרטיות אלה הביאו לפגיעה קשה בפרטיותם של עשרות אנשים. העובדה שגם החברה עצמה הורשעה מדברת בעד עצמה, ומעבירה מסר על חומרת הפגיעה כתוצאה משימוש שלא כדין במידע רגיש".

מרמי לוי תקשורת לא נמסרה תגובה.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים