יבמ: מערכת AI שפיתחנו צופה התפרצות אלצהיימר טוב יותר מבדיקות סטנדרטיות

יבמ אומרת כי התוכנה שפיתחה, המבוססת AI, צפתה את התפרצות מחלת האלצהיימר ב-71% מהמקרים, בהשוואה ל-59% מהמקרים שאובחנו בטכניקות קליניות סטנדרטיות, באמצעות ניתוח היכולות השפתיות של אנשים

לזהות אלצהיימר. אילוטטרציה: BigStock

צוות חוקרים מיבמ (IBM) ופייזר (Pfizer) טוען, כי אלגוריתמים של לימוד מכונה, המנתחים את התקשורת השפתית של אנשים, יכולים לצפות האם מישהו יפתח את מחלת האלצהיימר בצורה מדויקת יותר מהבדיקות הסטנדרטיות.

יבמ אומרת כי התוכנה שפיתחה, המבוססת AI, צפתה את התפרצות מחלת האלצהיימר ב-71% מהמקרים, בהשוואה ל-59% מהמקרים שאובחנו בטכניקות קליניות סטנדרטיות, זאת באמצעות ניתוח היכולות השפתיות של אנשים.

"התוצאות שלנו מדגימות, כי אפשר לצפות התפרצות עתידית של מחלת האלצהיימר באמצעות שימוש בדגימות דיבור של אנשים רגילים קוגניטיבית", כתבו החוקרים במאמר שפורסם ב-Lancet's EClinicalMedicine.

החוקרים של יבמ ופייזר השתמש בנתונים של מחקר אחר, שבדק 5,000 אנשים ומשפחותיהם מאז 1948. הם "אימנו" את המערכת שפיתחו באמצעות מבדקים קוגניטיביים שנמדדו מדי ארבע שנים. לדברי הצוות, שימוש במשפטים קצרים ובמבנים דקדוקיים מורכבים פחות, לצד חזרה על אותן מילים הם לעיתים קרובות סימנים מוקדמים המעידים על סיכון גבוה יותר להתפרצות מחלת האלצהיימר, לצד סימנים נוספים – ואת כל אלה מערכת מחשב יכולה ללמוד לזהות.

"הסימנים הבולטים ביותר הם העדר היכולת של כינוי מדויק של שמות חפצים או פעולות, חזרות על אותן מילים ודלות במבנה הדקדוקי של משפטים", כותבים החוקרים.

החוקרים לימדו את המערכת לחפש סימנים של ליקויי דיבור באמצעות ניתוח של 703 דגימות דיבור מ-270 אנשים. לאחר מכן נבדק המודל שפיתחו על 80 משתתפים אחרים, שגילם הממוצע היה שנות השבעים המאוחרות. התוכנה הצליחה לצפות בצורה מדויקת את התפרצות האלצהיימר לפני שהיה אבחון רשמי של המחלה בשבעה מתוך עשרה מקרים.

"בסופו של דבר, אנו מקווים שהמחקר הזה יסייע בעתיד לפיתוח כלי שיהיה פשוט, ישיר ונגיש, שיוכל לסייע למומחים להעריך סיכון של מטופלים למחלת האלצהיימר באמצעות ניתוח דיבור ושפה, בשילוב עם היבטים ונתונים ביומטריים נוספים הקשורים לבריאות", ציינו החוקרים.

תגובות

(1)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים