עלייה בשנאה לאסייתים בטוויטר – אחרי שטראמפ חלה בקורונה

מספר ההתבטאויות נגד אסייתים ברשת החברתית זינק ב-85% ב-12 השעות האחרונות לאחר שטראמפ צייץ שהוא חולה קורונה ● וכמובן, היו גם ציוצים אנטישמיים

דונלד טראמפ, לשעבר נשיא ארצות הברית. צילום: BigStock

דונלד טראמפ מאשים פעמים רבות את סין בכך ש-"רקחה" את נגיף הקורונה והפיצה אותו, ואף קרא לו "הנגיף הסיני". לכן, לא פלא שחל זינוק בעוינות כלפי אסייתים בטוויטר, לאחר שנשיא ארצות הברית אובחן כחולה בקורונה.

מחקר שערכה הליגה נגד השמצה מצא עלייה של 85% בהתבטאויות נגד אסייתים ב-12 השעות שלאחר הציוץ של טראמפ שבו הוא בישר לעולם שהוא חיובי לנגיף. כמו כן, שיעור הדיונים על תיאוריות הקונספירציה השונות הקשורות לקורונה עלה בשעות הללו ב-41%, כאשר חלק מדיונים אלה נשאו אופי אנטישמי. שיעור ההתבטאויות האנטי אסייתיות בטוויטר נותר גבוה מהרגיל גם לאחר מכן – בין ה-2 ל-5 באוקטובר.

"רמת השנאה והעוקצנות שכוונה כלפי אסייתיים-אמריקנים ואנשים ממוצא סיני ברשתות החברתיות היא פשוט מדהימה", אמר מנכ"ל הליגה נגד השמצה, ג'ונתן גרינבלט. "ביטויי השנאה והסטריאוטיפיות הם חסרי אחריות ועלולים לגלוש לאלימות עולמית. בצירוף העלייה המדאיגה בתקיפות הפיזיות ובפשעי השנאה נגד אסייתיים-אמריקנים בחודשים האחרונים, ברור שכל המנהיגים, כולל הנשיא, חייבים להפסיק להאשים אחרים בהפצת הנגיף".

הליגה נגד השמצה מצאה כי אחת האמונות הנפוצות ביותר המובעות בטוויטר כחלק מתיאוריות הקונספירציה הקשורות לקורונה היא כי "סדר עולמי חדש" יכונן – כביכול בידי גורמים חשאיים שהדביקו את טראמפ בנגיף או שמתכננים להתנקש בו במסווה של מחלתו. תיאוריות קונספירציה נפוצות אחרות גרסו שהנגיף הוא נשק ביולוגי שיוצר בידי הממשלה הסינית, שביל גייטס גרם לקורונה ושהנגיף "הונדס" בידי בני אדם. בדיונים אלה הוזכרה גם תיאוריית הקונספירציה QAnon וכמה ציוצים העלו טענות אנטישמיות, כגון שטראמפ הוא "יהודי קריפטו" או "סוכן ציוני", או שהוא פיון שנקלע למאבקים סביב האינטרסים היהודיים.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים