משבר הקורונה: צניחה בגיוסי ההון-סיכון של ההיי-טק האמריקני

השקעות ההון-סיכון בארצות הברית ירדו ברבעון השני ב-18%, היקף האקזיטים צנח ב-55% והשקעות הסיד צללו ב-60% ● המומחים פסימיים וחוזים שהרבעונים הבאים יהיו קשים יותר

למרות המשבר: עוד ועוד דולרים זורמים להיי-טק הישראלי. אילוסטרציה: BigStock

משבר הקורונה מכה בחברות ההיי-טק והסטארט-אפ האמריקניות: נתונים שפרסם המאגר הפיננסי קראנץ' בייס מעלים כי אלה רשמו ברבעון השני של השנה צניחה של 18.4% בגיוסים מבוססי ההון-סיכון לעומת הרבעון המקביל אשתקד. חברות הטק מארצות הברית גייסו בתקופה המדווחת 28.8 מיליארד דולר, לעומת 36.5 מיליארד ברבעון השני של 2019. זאת, עקב החשש של המשקיעים לשים את כספם בתקופת משבר בהשקעות בסיכון גבוה.

ירידה תלולה עוד יותר נרשמה במספר העסקאות מבוססות ההון-סיכון: אלה צנחו ב-36.33% ל-177 לעומת 278 עסקאות ברבעון השני של 2019. גם ההיקף הכספי של האקזיטים חווה צניחה – במקרה זה של 55.3% – וירד ל-9.7 מיליארד דולר אל מול 21.7 מיליארד.

כפי שהיה ניתן לצפות, הירידה החדה ביותר נרשמה בהשקעות בחברות בשלב הסיד, שכן אלה הן ההשקעות ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. במהלך הרבעון השני בוצעו 699 השקעות כאלה, בסכום כולל של 1.1 מיליארד דולר, לעומת 1,773 עסקאות בסכום כולל של 1.7 מיליארד ברבעון המקביל אשתקד. משמעות הדבר היא צלילה של 60.6% במספר העסקאות וירידה של 35.3% בהיקפן הכספי.

יצוין שהמומחים פסימיים ומעריכים שהפגיעה בחברות הטק האמריקניות ברבעון הנוכחי וברבעון הבא – זה האחרון של השנה – תהיה קשה יותר, שכן שוק ההון של ארצות הברית התחיל להרגיש את השפעת הקורונה רק במהלך הרבעון השני.

לעומת החברות האמריקניות, אצלנו, באומת הסטארט-אפ, הגיוסים ברבעון השני של השנה דווקא עלו. נתונים שפרסמו מוקדם יותר החודש חברת המחקר IVC ופירמת עורכי הדין ZAG-S&W (זיסמן, אהרוני, גייר ושות') מראים כי סכום הגיוסים של הסטארט-אפים הישראליים עלה ברבעון השני ב-13.4% ל-2.5 מיליארד דולר. כך גם מספר העסקאות, שזינק ב-33%.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים