בית המשפט קבע: הביטקוין – נכס, לא מטבע

השופט דחה את ערעורו של נועם קופל, שהרוויח יותר משמונה מיליון שקלים ממכירת ביטקוין ונדרש לשלם על כך מס ● הוא קיבל את טענת רשות המסים כי יש למסות את המטבע הדיגיטלי על פי מס רווחי הון

צילום אילוסטרציה: BackyardProductions/BigStock

הביטקוין הוא נכס ולא מטבע – כך קבע בית המשפט המחוזי בלוד בפסק דין שניתן אתמול (ב'). בהחלטתו דחה בית המשפט את ערעורו של נועם קופל, שרכש ביטקוין ברווח של יותר משמונה מיליון שקלים וטען כי הסכום פטור ממס, עקב היותו של מטבע. אלא שהשופט שמואל בורנשטין קבע שהמטבעות הדיגיטליים לא נופלים תחת ההגדרה של מטבע או מטבע חוץ.

קופל רכש מטבעות ביטקוין ב-2011, מכר אותם שנתיים לאחר מכן והרוויח מהעסקה שווי של 8,278,645 מיליון שקלים. הוא טען שיש להכיר בביטקוין כמטבע חוץ, ולפיכך יש להתייחס לסכום הרווח שלו כאל הפרשי הצמדה שקיבל יחיד שלא במסגרת עסק – ולפטור אותם ממס. ברשות המסים טענו מנגד שהביטקוין הוא נכס ולא נופל בהגדרת מטבע או מטבע חוץ הקבועה בחוק, ולכן יש למסות אותו על פי מס רווחי הון. קופל כפר בטענה זו וטען החוק הנוכחי רלוונטי רק למטבעות ולשטרות פיזיים, ולא למטבעות דיגיטליים.

לדבריו, סיבה נוספת לצורך להכיר בביטקוין כמטבע חוץ היא האמון שהמשתמשים בו רוחשים לו והשימוש הנרחב שנעשה בו כאמצעי תשלום. כמו כן, הוא טען שבעת ביצוע העסקה, הביטקוין לא הוכר כנכס ואין להטיל עליו מיסוי רטרואקטיבי.

ברשות המסים הביאו לתמיכה בטיעוניהם את העובדה שהביטקוין לא מוכר כהילך חוקי ולו במדינה אחת ואת התנודתיות הרבה שלו. כמו כן, לדבריהם, השימוש בביטקוין מצומצם ומתבצע בעיקר בדארקנט, בקרב עברייני רשת.

השופט בורנשטין דן בפסק הדין ארוכות במטבעות הדיגיטליים ובשאלת המיסוי שלהם וקבע שלא עלה בידי קופל "להוכיח כי הביטקוין עבר את המשוכה הנדרשת על פי חוק בנק ישראל באשר להגדרת מטבע ומטבע חוץ ולפיה למטבע יהיה, בראש ובראשונה, ביטוי פיזי-מוחשי בדמות של שטר או מעה". הוא הפנה לחוזר שפרסמה רשות המסים בפברואר אשתקד, שבו נכתב כי הביטקוין הוא לא מטבע כמו שקל, דולר או יורו, אלא נכס, ולכן חלים עליו מסים בהתאם. לעומת זאת, על פי אותו חוזר, מי שסוחר בהם ו/או כורה אותם – דבר שבעיני הרשות משול לעסק – יחויב במס הכנסה כמו כל עסק אחר. לכן, דחה השופט את הערעור וקבע כי קופל ישלם לרשות המסים הוצאות בסך של 30 אלף שקלים.

"מה שיקבע אם ביטקוין הוא מטבע – מבחן המציאות"

רו"ח גידי בר זכאי, לשעבר סגן ראש רשות המיסים, המתמחה במיסוי מטבעות דיגיטליים, הסביר את פסק דין: "השופט בורנשטין עבר בצורה שיטתית על הוראות החוק שעוסקות, בין היתר, בהגדרה של מטבע וקבע כי בצורה בה מנוסח החוק כיום, ביטקוין לא יכול להיחשב כמטבע. בכך הוא קיבל את פרשנות רשות המסים, כפי שנוסחה בחוזר מ-2018. לטעמי, מה שיקבע בסופו של יום אם ביטקוין הוא מטבע הוא מבחן המציאות. ברגע שהשימוש יהיה נפוץ, המחוקק יצטרך לכתוב את החוק בצורה שתהלום זאת וכולנו נהנה מהתפתחויות הטכנולוגיות והמוניטריות, ומהיכולת של ביטקוין או מטבעות אחרים לשמש כאמצעי תשלום יעיל אמין ונפוץ".

"למעשה", ציין, "הדרך לכך עוברת דרך הרגולטור. אם גופי האכיפה ירגישו בנוח עם המטבע ויעשו שימוש בכלי ניתוח הבלוקצ'יין, שמאפשרים לעמוד בסטנדרטים של מניעת הלבנת הון ותשלומי מסים בצורה אמינה ויעילה יותר מהמקובל כיום, התוואי להפיכתו לאמצעי תשלום נפוץ ייפתח".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים