נשים ומחשבים: אורית קניגסברג, קבוצת יעל

מדור מיוחד על נשים בתפקידים שונים בתעשייה: מיהן? מה הביא אותן לעולם הטכנולוגיה? והאם הן חושבות שיש בענף אפליה? ● והפעם: אורית קניגסברג. סמנכ"לית בכירה, חטיבת פיננסים ואנליטיקה בקבוצת יעל

אורית קניגסברג. סמנכ"לית בכירה, חטיבת פיננסים ואנליטיקה בקבוצת יעל. צילום: יח"צ

שם ותפקיד: אורית קניגסברג. סמנכ"לית בכירה, חטיבת פיננסים ואנליטיקה בקבוצת יעל.

ותק בתפקיד: 6 חודשים.

תפקידים קודמים: ניהול יחידות דליברי עסקיות בחברות מוצר גלובליות ושירותים ישראליות.

השכלה ושירות צבאי: השתחררתי כסגן בתפקיד קצינת ח"ן ות"ש במספנת חיל הים. רבות מהקוראות בוודאי לא יודעות מה זה ח"ן ;-)

משפחה: אמא גאה לחמישה, סבתא לשלושה ובזוגיות מאושרת.

מה הביא אותך לתחום הטכנולוגיה? סקרנות. סיימתי תיכון כטכנאית אדריכלות. לאחר שנישאתי ועברתי לצפון חיפשתי מה לעשות עם עצמי. נחשפתי לתוכנת אוטוקאד, והשילוב בין סקרנות/יכולות טכניות לבין השנאה לשרטוט שאבו אותי לעולם הטכנולוגיה. לקחתי את השרטוט לפיתוח מתודולוגיות הן בעולם השרטוט עצמו (שכבות, בלוקים משותפים וכו'), התפתחתי לנושא דיגיטציה ומיפוי תב"עות, ומשם, הדרך לניהול פרויקטים ופיתוח מערכות הייתה קצרה…. ממממממ… בעצם 30 שנה זה לא ממש קצרה.

האם את חושבת שיש אפליה נגד נשים בתעשייה?

כן ולא. אני בוחנת את התעשייה משני כיוונים: חברות שמייצרות/מובילות טכנולוגיה וחברות עסקיות, אשר משתמשות בטכנולוגיה. אם אני מסתכלת על שכבת המובילים וההנהגה של כל חברות הטכנולוגיה/ספקיות שירותים טכנולוגיים, נמצא מעט מאוד חברות שבהן נשים מובילות/חברות הנהלה או ביחס שווה/קרוב ל-50:50. לעומתן, בחברות העסקיות השכבה הניהולית הנשית גדולה יותר, ולכן ניתן לראות יותר ויותר מנהלות מערכות מידע ומנהלות בעמדות מפתח טכנולוגיות בשכבות המובילות. הסיבה לכך לא לגמרי ברורה לי, אבל היא משקפת בעיה.

האם נתקלת אישית באפליה נגדך בתעשייה על רקע היותך אישה?

אני לא הייתי שמה זאת רק על כתפי האפליה, אלא שילוב של אפליה + "נשים מנוגה גברים ממאדים". אני חושבת שהבדלי תקשורת/שפה, ניהול, מנהיגות והובלה בין גברים לנשים – כל התמהיל יחד מייצר את האפליה. היכן שיש גבר מוביל תראי אותו (לרוב) מרגיש בנוח יותר בחברת גברים, ולהיפך. גברים רבים חשים פחות בנוח ליד נשים חזקות ועוצמתיות ויעדיפו פחות להתמודד איתן. זאת בשילוב "תרבות" של בדיחות/שפה/הערות יוצר את האתגר. פשוט יותר מדי גברים בעמדות מקבלי ההחלטות, ואז מעט מדי נשים בעמדות מפתח, וזו בעיניי האפליה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים