עסק אוטומטי שעובד בשבילנו

הדרך לבנות עסק אוטומטי, שיהיה יציב ועצמאי ויהיה לא רק מקור פרנסה, אלא נכס מניב, המייצר הכנסה פאסיבית ומאפשר זמן פנוי להתפתח וליצור יוזמות חדשות

04/07/2019 16:12

מה "החלום הרטוב" של כל מנהל ובעל עסק? שהעסק שלו יעבוד בשבילו במינימום מעורבות. כלומר שהעסק יצליח גם כשהוא לא עובד בו. זה יאפשר לו זמן פנוי להמשיך בעיסוקיו האחרים, כמו עסקים נוספים ופנאי. המשמעות של עסק אוטומטי הוא יציבות ואיתנות עצמאית, שהופכת את העסק לא רק למקור פרנסה, אלא לנכס מניב, המייצר הכנסה פאסיבית ומאפשר זמן פנוי להתפתח וליצור יוזמות חדשות.

לכל עסק ובעל מקצוע יש את העיסוק המרכזי שלו. זה יכול להיות תכנות, שיווק מוצרים, עריכת דין וכן הלאה. אך סביב הנושא המרכזי יש מרחבים שונים, התומכים בעסק – כמו ניהול מכירות, שיווק, תפעול וכספים. עכשיו תחשבו מה יקרה כאשר העיסוק במרחבים אלו יירד למחצית הזמן בבלי לפגוע בתפוקות? העסק ירוויח יותר כסף.

כדי שזה יקרה, צריך לבנות מנגנונים חזקים, עצמאיים ופשוטים. כמו שפסי יצור של מפעלים עוברים לאוטומציה, תחומים אחרים יכולים לעבור תהליך דומה. לדוגמה, מחלקה של עובדים יכולה לעבור תהליך, שבסופו תעבוד המחלקה כמו מכונה משומנת ומסונכרנת, שיודעת לתפקדה ביעילות גם כשהמנהל לא נמצא. זה דורש עבודה על התודעה של האנשים, על התקשורת הבינאישית ופיתוח והטמעת שיטות עבודה חכמות, התפורות במיוחד עבורם. תהליך דומה יכול לעבור גם תחום השיווק והמכירות. בכל מקרה, תמיד עדיף לעבוד עם מלווה חיצוני מנוסה ובעל יכולות גבוהות לבנות מנגנונים מעין אלה. הרעיון דומה לחינוך ילדים. מה מטרת החינוך? לפתח עצמאות ולהנחיל לילדים ערכים, כדי שיוכלו בשלב מתקדם לפרוס כנפיים ולהצליח בחייהם בלעדי ההורים. בדומה לכך, גם בעולם העסקים השאיפה היא שהארגון יפתח עצמאות שאינה תלויה בבעליו.

וורן באפט, האדם השלישי בעושרו בעולם, בהתייחסו לעסקים הסביר, ש"כדאי לקנות עסק שגם אידיוט יוכל לנהלו, משום שבשלב כלשהו אידיוט ינהל אותו". הכוונה היא, שהבסיס לעסק טוב הוא שהמערכת עובדת בצורה טובה ויודעת להביא ערך בלי תלות במנהליו. לכן צריך עסק חזק ואוטונומי.

בספרו "אבא עשיר אבא עני", הסופר רוברט קיוסאקי מסביר כמה חשוב להשביח נכסים מניבים. זה רלוונטי לכל אדם, גם אם הוא שכיר. זהו הביטחון הכלכלי שלנו ושל ילדנו. קרנות פנסיה לא מספיקות, ובנדל"ן לא תמיד מרוויחים. למעשה, זוהי הדרך החכמה לצאת לפנסיה בלי פנסיה.

מובן שלכל ארגון יש אתגרים העומדים בפניו ואת אופיו המיוחד. המטרה היא קודם כל להביא את הרעיון של עסק אוטונומי לסדר עדיפות גבוה, ומשם, באמצעות תובנות – להוביל לכך את העסק.

המסע הזה דורש חידוד נקודות והצבת השאלות הנכונות כדי להטמיע כלים פרקטיים בדרך למטרה. תהליך בניית העסק האוטומטי שם דגש על צמצום זמנים, על חיסכון בכספים והוצאה של כספים תוך ניצול מקסימלי של הזדמנויות להרוויח כסף. המטרה היא, שהעסק יעבוד בשבילנו. המכשולים העיקריים בדרך הם שמרנות, חוסר הבנה ופחד, ואיתם יש להתמודד. מה יכול לסייע לכם לקצר את הדרך ולהימנע מטעויות? שימוש במומחים, למידה, קבלת השראה מעסקים שכבר עשו זאת, לעשות זאת בצורה מתוכננת ומדורגת ולשים לב למהלכים שאינם הפיכים. סטיב ג'ובס אמר: "הסיכון הגדול ביותר בחיים הוא לא לקחת סיכון"… אם תבינו מה אתם עושים, זה לא יהיה מסוכן.

הכותב הוא מאמן ויועץ עסקי, חברת הגשמה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים