תוכן שיווקי
בעקבות אירוע Data science BI BIG DATA

התפקיד החדש של איש ה-BI בארגון: Citizen Data Scientist

כך סיפר גיל נזרי, מנכ"ל חברת DMway Analytics, בכנס Big data & analytics ● באחרונה פרסמה גרטנר תחזית לפיה עד שנת 2020, מספר ה-Citizen Data Scientist בעולם יגיע לפי חמישה ממספר מדעני הנתונים

02/07/2018 12:34
גיל נזרי, מנכ"ל חברת DMway Analytics, בכנס Big data & analytics. צילום: ניב קנטור

"השימוש של ארגונים בדטה עובר משלב הניתוח לשלב הביצוע וזה מרחיב את התפקיד הקיים של אנשי צוות ה BI", כך אמר גיל נזרי, מנכ"ל DMway analytics, בכנס של אנשים ומחשבים בנושא Data science Big data & analytics, אשר נערך בשבוע שעבר בראשון לציון.

העולם העסקי לא נח. מרגע שהחברות הפנימו את העובדה שנתונים הם נכס, כולם אוספים נתונים מכל מקום בכל שנייה ובכל מצב. אחרי שנים של איסוף הגיע האתגר האמיתי והוא הצורך לממש את הנכס היקר הזה.

מהר מדי הבינו כולם שאין די במערכות הקיימות של דו"חות ובינה עסקית (BI), המציגים נתונים על העבר, אלא נדרשת קפיצת מדרגה לעולם חדש של אנליטיקה מתקדמת, המתבססת על לימוד מכונה וניתוח מבוסס ידע, אשר נשמר במחסני הנתונים.

על מנת לענות על הצורך נדרשת מיומנות וידע בתחום החדש הזה, אשר לרוב אינו קיים בארגון, והיה עד לאחרונה נחלתם הבלעדית של קבוצה מצומצמת ביותר של בעלי מקצוע הנקראים מדעני הנתונים – Data Scientist. הביקוש הגדול למדעני נתונים (ישנו חסר בעולם כולו הנאמד במאות אלפים ויותר) והעלות היקרה שלהם, אשר נובעת מכך, יצרו צורך בחלופה זמינה מיידית, איכותית ועם תג מחיר הרבה יותר מציאותי.

Data science for no-scientists

חברת הייעוץ המובילה העולמית גרטנר (Gartner) טבעה מונח חדש בתעשיית האנליטיקה: Citizen Data Scientist, ההגדרה היא לאדם המייצר מודלים לחיזוי, אשר משתמשים באנליטיקה מתקדמת, אבל שהוא אינו מדען נתונים ו/או סטטיסטיקאי בהכשרתו או בתפקידו. בקיצור: מדע נתונים לאנשים שאינם מדעני נתונים, Data science for non-scientists.

לאחרונה פרסמה גרטנר תחזית לפיה עד שנת 2020, מספר ה-Citizen Data Scientist בעולם יגיע לפי חמישה ממספר מדעני הנתונים.

Citizen Data Scientist הולך ומסתמן כאחד ממקצועות המחשוב המובילים של העשורים הבאים, ולכל מי שעוסק ב-BI, זוהי הזדמנות של ממש לשדרוג מקצועי (ואישי) על-ידי מיזוג היכולות והידע שלו לתוך הגדרת תפקיד חדשה ומעניינת זו.

מפתח ה-BI מצויד בהבנה מעמיקה של תהליכים עסקיים, ויש לו את הידע והניסיון בשליפת נתונים ממקורות המידע המגוונים אשר שמורים במחסני הנתונים של הארגון. החיבור בין הידע הזה לכלים אוטומטיים של חיזוי מייצרים בעל מקצוע חדש, איכותי ונחוץ, בתוך כמה שעות הדרכה בלבד.

חברת DMway בנתה "מדען נתונים בקופסה – Data scientist in a box", שהיא מערכת המדמה ידע וניסיון של מדען נתונים אנושי, ובכך מנגישה את עולם האנליטיקה המתקדמת למפתחי ה-BI והאנליסטים של הארגון, אשר חסרים את נדבך הידע הזה.

באמצעות הכלי של DMway יכולים כל מפתח או מפתחת BI לייצר מודלים מתקדמים של חיזוי ולא נדרש ממנו או ממנה כל ידע קודם בעולם לימוד המכונה ומדע הנתונים.

התוצאה:

  • מודל לחיזוי באיכות שאינה נופלת ממדען אנושי
  • מהיר יותר ממדען אנושי בלמעלה מ-90% (מאפשר זמן תגובה מיידי לצורך העסקי)
  • הפחתה של של עלויות התחזוקה של המודל בלמעלה מ-90%

לקוחות DMway משתמשים בפלטפורמה למגוון יישומים עסקיים, כמו חיזוי נטישת לקוחות, בחירת הצעת ערך שיווקית מיטבית ללקוח, שיפור ביצועים במרכזי שירות, חיזוי התנהגות צרכנית, מחירים דינמיים, הפקת ערך מנתוני IoT, חיזוי השבתות מכונה, סיכוני אשראי, הלוואות P2P, שימושים בעולם הרפואה, ועוד רבים אחרים. לחברה עשרות לקוחות בארץ ובעולם, ביניהם: מימון ישיר, יס, איתוראן, לאומי קארד, Etoro, CNN ואחרים.

אירועים קרובים